“Bayramda çikolatayı yeşil çayla tüketin”

Uzm. Diyetisyen Canel Öner Sayar, bayramda tatlı ve çikolata tüketimine ilişkin bilgiler verdi. Tatlı ve çikolata tüketiminin bayram süresi ve sonrasını sıhhatli geçirme açısından tehlikeli sonuç önemde bulunduğunu kaydeden Uzm. Diyetisyen Canel Öner Sayar, şu tavsiyelerde bulunmuş oldu: “Şeker miktarını dengelemek için çikolatanın yanında ceviz yada badem şeklinde pişmeden kavrulmamış kuruyemiş tüketilebilir. Çikolata tüketildiğinde sindirim adım atar ve kan şekeri yükselir. Ceviz ve badem şeklinde kuruyemişler ise daha uzun süre kan şekeri seviyesini korur, ani acıkmaları önler. Bir sonraki ana öğünde rahat karbonhidrat tüketmeden salata ile et, tavuk, balık şeklinde proteinli bir gıda tercih etmek durumu dengelemeye destek olabilir. Şu demek oluyor ki öğünleri birazcık kısıtlayıp fizyolojik aktiviteyi çoğaltmak gerekir.”
Antioksidan kapasiteleri yüksek olduğundan çikolatanın yanında kahve ve yeşil çay tercih edilebileceğini aktaran Uzm. Diyetisyen Sayar, ara öğünde her gün bir fincan şekersiz Türk kahvesi ve 1-2 kare bitter çikolatanın hem kan şekerini dengeleyeceğini hem de yaşlanmayı geciktireceğini söylemiş oldu. “Bitter çikolata tercih edin”
Çikolatanın varlıklı kakao içeriğiyle sıhhat açısından oldukça yararlı bir gıda bulunduğunu aktaran Uzm. Diyetisyen Sayar, “Sıhhatli çikolatanın kakao içinde ne olduğu yüzde 70 yada daha yüksektir. Çikolata alırken kesinlikle kakao oranını ve içeriğini inceleyin. Bitter çikolataları tercih edin. Gene de en sağlıklısı evde yaptığınız çikolatalar olacaktır. Ev yapımı ya da kaliteli çikolata, fizyolojik, zihinsel ve ruhsal açıdan tam bir şifa deposuyken, suni tatlandırıcılı ve katkılı olanlar tiroid hastalıklarından obeziteye, kalp damar hastalıklarından diyabete kadar pek fazlaca soruna zemin hazırlıyor” diye konuştu.

Son Dakika Haberler