Haiti’de devam eden çete savaşlarında 89 şahıs öldü

15.07.2022 00:18 Haber Deposu: İHA Haiti’de 8 Temmuz’dan bu yana devam eden çete savaşlarında can kaybı her geçen gün artıyor. Başkent Port-au-Prince’in yoksul bir kesimi olan Cite Soleil bölgesinde iki rakip çete içinde süregelen çatışma binlerce masum kişinin dahil olduğu bir güvenlik krizine yol açtı.
Bir sivil cemiyet kuruluşu olan Ulusal İnsan Hakları Müdafa Ağı tarafınca meydana getirilen açıklamada, son bir haftadır yaşanmış olan çatışmalarda şimdiye kadar 89 kişinin öldürüldüğünü, 74 kişinin yaralandığın ve 16 kişinin ise yitik bulunduğunu bildirdi. Yaşamını kaybedenlerden 47’sinin çete üyesi olduğu, geri kalan 42’sinin ise çapraz ateşte kalan mahalle sakinleri olduğu düşünülüyor.
Birçok şahıs diri diri yakıldı Öldürülenler içinde 21 kişinin diri diri yakıldığını anlatılan açıklamada, Haiti Ulusal Polisinin çatışmalara müdahalede bulunmadığına dikkat çekilerek, devlet yetkililerinin vakalara tepkisiz kalmış olduğu açıklandı.
İki çete bölge kontrolü için savaşıyor
Cite Soleil bölgesinde yer edinen ve binlerce yoksul kişinin yaşamış olduğu Brooklyn Mahallesinin çeteler tarafınca giriş ve çıkışlara kapatılmış olduğu bildirildi. G9 ve G-Pep olarak malum iki çetenin bölgenin kontrolü için savaştığı aktarıldı.
Çatışmalardan kaçanlar vuruluyor
Bölgede sıhhat hizmeti veren Sınır Tanımayan Doktorlar adlı bir öteki sivil cemiyet kuruluşun temsilcisi Mamuza Muhindo ise, bölgenin ulaşıma kapatılması ve silahlı grupların çatışması sebebiyle yoksul halkın evinden çıkamayarak temiz su, besin ve tıbbi yardım sıkıntısı çektiğini açıkladı. Muhindo ek olarak, bölgenin gerçek bir harp alanına dönüştüğünü ifade ederek, sokaklarda birçok ceset bulunduğunu ve bölgeden kaçmaya çalışanların ise vurulduğunu aktardı.
G9 üyeleri, Başbakan Henry’e ateş açmıştı
Geçtiğimiz yıl G9 üyeleri, Başbakan Ariel Henry bir anıta çelenk bırakmak üzereyken ateş açmış, Başbakan Henry hızla bölgeden uzaklaştırılmıştı. G9’un lideri ise “Barbekü” lakaplı eski bir polis memuru Jimmy Cherizier olduğu biliniyor.

Son Dakika Haberler