Şeker dişlerimiz için tehlikeli mi yoksa bu bir tek bir efsaneleşmiş mi?

Dişlerimiz için fena olan şeker, tek başına suçlu değildir, aslolan suçlu şekeri minimum bizim kadar seven bakterilerdir. Şekerin dişlerimiz için direkt fena olmasından ziyade ağzımızda yaşayan ve üreyen streptokok (streptococcus) olarak malum bakteriler aslolan bilinmesi ihtiyaç duyulan husustur. Streptokok, damak tadımız kadar şekeri oldukca sever. Ağzımıza şeker attığımız vakit ortamdaki bakteriler adeta bir beslenme çılgınlığı yaşar. Doğrusu şeker dişlerimizde ne kadar uzun süre kalırsa, bakterilerin beslenmesi için o denli fazla vakit kalır. Beslenirken ise diş çürümesinin öteki suçluları olan asitler salgılanmaya adım atar. Asitler diş minesini yiyip bitirerek, çürüklere ve benzeri sorunlara zemin hazırlayacaktır. Doğrusu tedbir yoksa çürük var anlamına gelir.
ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALI? Şekerler ve onu yiyen bakteriler içinde bir tampon oluşturmak çoğu zaman tükürüğümüzün işidir. Bundan dolayı oldukca oranda şeker alındığında, diş çürümelerini önlemek için dişlerimizi fırçalamak ve durulamak gerekir. Bu yöntem, tükürüğün almadığı fazla şekerleri temizler ve ağızda kalan bakterileri yok etmeye destek sunar. Diş fırçasıyla ulaşılması oldukca daha zorluk derecesi yüksek diş ve diş etlerindeki bakterileri gidermek için ise günde bir kez diş ipi kullanmaya itina gösterin.
Ağzımızı şekerlerden temizlemeye destek olacak öteki yöntemlerden biri de topikal florürler ve gargara kullanmaktır. Antibakteriyel elementler içeren ve dişleri cerh eden zararı dokunan bakterileri uzak tutmaya destek olan bazı sakız çeşitleri de vardır. Özetle şekerin dişlerimiz için ne kadar fena olduğu sorusu bir tek şeker tarafınca değil, yiyen tarafınca da belirlenir. İzin verirsek şeker dişlerimiz için kötüdür.
O HALDE GÜNDE NE KADAR ŞEKER TÜKETEBİLİRİZ?
Şeker tüketimi aşırı oranda olmamak yada gün içindeki sıklığı aşırıya kaçmamak kaydıyla büyük bir sorun değildir. Bir noktaya değinmeden geçmeyelim: Dişlerinizi temiz tuttuğunuzdan eminseniz sadece fazla kilo aldığınızı hissediyorsanız o vakit gene endişelenmelisiniz. Sıhhatli bir rejim için günde ortalama 150 kaloriden fazla şeker (ortalama dokuz çay kaşığı) tüketmemeniz icap ettiğini aklınızdan çıkarmayın. Normal olarak diş ve diş etlerinizin rutin temizliği ve muayenesi için diş hekiminizle tertipli kontroller planlamayı da dikkatsizlik etmeyin.

Son Dakika Haberler