Van Gogh resminin içindeki gizli saklı otoportre, X-ray taramasında ortaya çıktı

14.07.2022 09:03 Haber Deposu: BBC Türkçe İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden ilkin X-ray taramasından geçirdikleri eserde, otoportreyi tespit etti. ‘Köylü Hanım Başı’ olarak malum eserin arkasında yer edinen otoportre, karton ve yapıştırıcı katmanları içinde gizlenmiş.
Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, sanatçının “kendilerine baktığını” gördüklerinde şoke olduklarını konu alıyor. Stevenson, “X-ray taramasına ilk baktığımızda doğal ki oldukca heyecanlandık. Bu büyük bir bulgu zira Van Gogh’un yaşamına ilişik bildiklerimize yeni bir parça ekliyor” dedi. Hollandalı sanatçı, paradan tutum etmek amacıyla, kullanılmış tuvalleri arkalarını çevirerek çoğunlukla tekrardan kullanıyordu.
Bu virüs başka virüs
Van Gogh, sanat tarihinin en etkili ve meşhur isimlerinden birisi. Aslolan şöhreti, 1890’da 37 yaşlarında öldükten sonrasında yayıldı. “Köylü Hanım Başı” adlı yaratı, 1960’ta Edinburgh’un önde gelen avukatlarından birisinin hediyesi olarak İskoçya Ulusal Galerisi’ne verildi. Eserde, Van Gogh’un 1883-1885 yılları aralığında yaşamış olduğu, Hollanda’nın güneyindeki Nuenen nahiyesinden bir bayan içeriyor. Van Gogh öldükten sonrasında, Köylü Hanım portresinin, arkasındaki otoportreye nazaran “bitmeye daha yakın” olduğu düşünülmüş olmalı. Birkaç kez el değiştiren portre, 1923’te Evelyn St Croix Fleming tarafınca satın alındı. Oğlu Ian, James Bond’un yaratıcısı olarak tanınıyor. 1951’de ise yaratı İskoçya’ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland’ın koleksiyonuna girdi. Arkasından da Ulusal Galeri’ye bağışlandı.
X-ray ile ortaya çıkan otoportrenin, aslolan esere zarar vermeden iyi mi sergilenebileceği merak mevzusu.Edinburgh’taki sergiye gelen ziyaretçiler, en azından X-ray taramasını görebilecekler.

Son Dakika Haberler